تاثیر مثبت درمان افت شنوایی بر روی اشتغال و درآمد

افت شنوایی درمان شده تاثیر مثبتی بر روی اشتغال و درآمد افراد دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده نرخ بیکاری  در افرادی که  شنوایی نرمال دارند و افرادی که افت شنوایی دارند و از سمعک استفاده می کنند ،مشابه است اما این میزان در افرادی که از سمعک استفاده نمی کنند نزدیک به دو برابراست.در حالیکه مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد، محققان بر این باورند که  دو نگرانی ایمنی ونیاز به برقراری ارتباط موثر در محیط کاری نقش مهمی را در این مساله ایفا می کند.

شنوایی قطعا برای برقراری ارتباط موثر در محیط کار لازم و ضروری است.در بیشتر شغل ها و محیط های کاری نیاز به ارتباط کلامی موثرمورد نیاز است و بیشتر افراد  در حال تعامل با مخاطبین (همکاران یا مراجعه کنندگان ) هستند. از طرف دیگر شنوایی برای اطمینان از ایمنی در کار ضروری و مهم است . فرد کم شنوا بعلت کم کاری،اشتباه در کاربعلت عدم ارتباط موثر با مخاطب بیشتر از بقیه افراد در معرض از دست دادن شغل خود می باشد. بالارفتن نرخ بیکاری  در افرادی که افت شنوایی درمان نشده دارند به نوبه خود منجر به کاهش کیفیت زندگی می گردد. اضطراب،افسردگی،انزوای اجتماعی،سلامت پزشکی،ثبات عاطفی،عملکرد شناختی و.... ازعوارض افت شنوایی درمان نشده است که  تاثیر منفی در عملکرد شغلی دارد.

تراژدی این است که افت شنوایی درمان نشده نه تنها باعث منزوی شدن فرد می شود بلکه کل خانواده را هم تحت تاثیر قرار می دهد.عملکرد ضعیف شغلی منجر به عدم ارتقای شغلی و کاهش حقوق و درامد  کل خانوار می شود.

شنوایی شناسان، از تمام ابعاد مشکلات شنوایی و نیازهای شما آگاه هستند. فقط کافیست تمام این نگرانیها را با آنها در میان بگذارید.

 

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مزایای درمان افت شنوایی اینجا کلیک کنید.

 

 

منبع: BHI

ترجمه :گروه علمی و آموزشی صبا