چرا باید همین امروز تست شنوایی را انجام دهیم ؟

این که شما در چه سن و سالی هستید هیچ فرقی نمیکند،افت شنوایی درمان نشده در هر سن و سالی می تواند عوارض داشته باشد.

واقعیت این است که افت شنوایی بیماری مرموزی است که معمولا در ابتدا به سختی قابل توجه می باشد .در واقع افت شنوایی یک بیماری تدریجی است که شما آن را به فراموشی می سپارید و قبل از اینکه متوجه آن شوید ضررهای جبران ناپذیری وارد می کند .افت شنوایی در مان نشده همانند یک سارق بی سرو صدا عمل می کند شما را از ارتباط هایتان دور می کند،کیفیت زندگی تان را کاهش می دهد و از همه مهمتر سلامت عمومی بدنتان را به خطر می اندازد و حتی یک لحظه هم به این مساله فکر نکنید که شما جوانتر از آن هستید که بخواهید به افت شنوایی فکر کنید.

ما در جهان پر از سرو صدا زندگی میکنیم و شما قسمتی از آن هستید.آمار نشان دهنده این است که افت شنوایی در میان جوانان مخصوصا دهه های 20 و 30 سال بسیار رایج است.بنابراین از شنوایی خودتان اطمینان حاصل کنید.شنوایی گنجی است که ارزش نگهداری دارد.در این مقاله به دلایلی اشاره شده است که شما باید تست شنوایی تان را همین امروز انجام دهید:

  1. باعث افزایش درآمد می شود:تحقیقات نشان می دهد که افراد میانسالی که افت شنوایی دارند سه برابر بیشتر از افرادیکه این مشکل را ندارند هرینه  صرف درمانهای پزشکی شان می کنند.
  2. به ذهن شما کمک می کند :تحقیقات ارتباط بین افت شنوایی و زوال عقل را ثابت کرده اند و محققان بر این باورند که استفاده از سمعک بطور بالقوه زوال عقل را به تاخیر میندازد.
  3. عملکرد شغلی شما را بالا می برد:کاربران سمعک همه معتقدند که کارایی آنها در محیط های کاری افزایش یافته است. انجام تست شنوایی برای کارکنانی که مشکوک به افت شنوایی هستند یک امر ضروری و لازم است .
  4. چالش های زندگی دیگر برای شما تهدید آمیز نخواهد بود:تحقیقات نشان داده است که استفاده از سمعک برای افرادی که کاهش شنوایی دارند اعتماد به نفس بیشتری را به ارمغان می آورد .
  5. از زندگی لذت بیشتری خواهید برد:بسیاری از افرادی که از سمعک استفاده می کنند تاکید دارند که استفاده از سمعک تاثیر مثبت و قابل توجهی بر روابط آنها گذاشته است و لذت بیشتری ار انجام کارهای روزانه می برند.
  6. می تواند در مقابل افسردگی از شما محافظت کند:ارتباط مستقیمی بین افت شنوایی و افسردگی مخصوصا در افراد 18 تا 69 سال وجود دارد و تحقیقات نشان داده است که درمان افت شنوایی کیفیت زندگی را بالا برده و از ناامیدی جلوگیری می کند.
  7. شما را از سردرگمی و بی هدف بودن نجات می دهد:. بسیاری از افرادی که از سمعک  استفاده می کنند، می گویند که سمعک  در بیشتر مواقع به ارتباط موثرآنها با دیگران کمک می کند. اکثریت افرادی که  سمعک خود را در پنج سال گذشته خریداری نموده اند ، می گویند که  سمعک  توانایی شنیدن  در محل کار، در خانه با اعضای خانواده ، در مکالمات گروهی ، در هنگام تماشای تلویزیون با دیگران، در سالن های سخنرانی، تئاتر و سالن های کنسرت، ماشین و حتی زمانی  که در محیط های پر سرو صدا حضور دارند افزایش داده است.
  8. سلامت قلب و سلامتی کلی بدن شما افزایش می باید: سلامت سیستم قلب و عروق و شنوایی کاملا با هم مرتبط هستند. برخی کارشناسان می گویند گوش داخلی به جریان خون حساس است که این امکان وجود دارد که اختلال در سیستم قلبی و عروقی می تواند بیشترین تاثیر را در سیستم شنوایی گذارد. اما این فقط در موردسیستم  قلبی و عروقی  صدق نمی کند . افت  شنوایی ممکن است نشانه  و یا تشدید بیماریهای دیگری از جمله افسردگی، آپنه خواب، زوال شناختی، و خطر سقوط و بستری در بیمارستان نیز باشد.

اگر مشکوک به افت شنوایی هستید  برای سلامتی و شادمانی خود  ،همین امروز تست شنوایی را انجام دهید.

 کارشناسان صبا آماده اند که شما را در این زمینه یاری کنند.

منبع :BHI

 ترجمه : گروه علمی و آموزشی صبا