پرسش های رایج


 

پرسش های رایج و مشاوره اينترنتي

چگونه مي توانيم متوجه مشكل شنوايي شويم؟
پاسخ: در بيشتر مواقع كم شنوايي به صورت تدريجي و بدون هيچ گونه درد و ناراحتي رخ مي دهد. بنابراين اغلب اطرافيان فرد كم شنوا بدون كشف اين مشكل، ناخواسته خودشان را با شرايط وي وفق مي دهند. به منظور كشف كم شنوايي به پرسش های زير پاسخ دهيد:
1- آيا اغلب از ديگران خواستار تكرار صحبت ها هستيد؟
2- آيا در پيگيري مكالمات،  هنگامي كه بيش از دو نفر هستيد با مشكل مواجه مي شويد؟
3- آيا براي بهتر شنيدن مجبور هستيد كه به صورت گوينده نگاه كنيد؟
4- آيا به نظرتان افراد زير لب و با عجله صحبت مي كنند؟
5- آيا شنوايي شما در محيط هاي شلوغ مثل: رستوران، مراكز خريد، اتاق كنفرانس و... بيشتر دچار مشكل مي شود؟
6- آيا در شنيدن صداي كودكان و بانوان مشكل داريد؟
7- آيا تمايل داريد صداي تلويزیون و راديو را بيش از پيش زياد نماييد؟
8- آيا سوت يا صداي اضافي در گوش خود احساس مي كنيد؟

آيا اگر مشكل شنوايي داشته باشيد، پزشك معالج به شما خواهد گفت؟
از آنجايي كه بيشتر افراد كم شنوا در محيط هاي آرام، راحت مي شنوند و مطب پزشكان اغلب آرام است پزشكان خود به خود به اين کاستی پي نمي برند. تنها شنوايي شناس با انجام آزمون هاي شنوايي سنجی ميزان كم شنوايي و نوع آن را تشخيص داده و در صورت نياز سمعك مناسب شما را انتخاب و تجويز مي كنند.

علل کم شنوايي چيست ؟
علت هاي زيادي براي كم شنوايي وجود دارد. يكي از مهم ترين آنها قرارگيري در معرض صداهاي بلند به مدت طولاني است. دلايل مادرزادي، ژنتيكي، ضربه سر يا گوش، بالا رفتن سن، استفاده از داروهاي سمی برای گوش از عمده ترين علل كم شنوايي است.

آيا تنها افراد سالمند دچار كم شنوايي مي شوند؟
كم شنوايي مي تواند در هر زماني و در هر سني رخ دهد. در حقيقت بيشتر افراد كم شنوا (65%) در سنين زير 65 سال قرار دارند. در آمريكا 6 ميليون كم شنواي 44-18 ساله و 5/1 ميليون دانش آموز كم شنوا وجود دارد.

چه مشاغلي بيشتر در معرض كم شنوايي است؟
برخي از مشاغلي كه احتمال كم شنوايي در آنها بسيار بالاست عبارتند از: كارگران كارخانه ها،كارگران ساختماني، كارگران صنايع سنگين، آهنگران، كشاورزان، نظاميان و موسيقيدان ها.

چه صداهاي بلندي ممكن است به مرور زمان به شنوايي شما آسيب برساند ؟
- صداي كنسرت زنده موسيقي        
- گوش دادن پیوسته به MP3

- آهنگری

- کار در برخی کارخانه ها

آيا دارو و يا جراحي  خاصي براي درمان كم شنوايي وجود دارد ؟
تنها 5% كم شنوايي بزرگسالان با درمان پزشكي يا جراحي بهبود مي يابند. تعداد زيادي از آنها براي بهبود به سمعك نيازمندند.

آيا استفاده از سمعك باعث نمي شود كه پير و يا ازكار افتاده به نظر برسيم؟
 عده زيادي از افراد كم شنوا بخاطر مشكل شنوايي شان احساس شرم و خجالت مي كنند. در صورتي كه شما نبايد هيچگونه نگراني از ديده شدن سمعك خود داشته باشيد. امروزه بيشتر سمعك ها به گونه اي طراحي شده اند كه در گوش يا زير موهاي شما پنهان شده و در معرض ديد نيستند.
استفاده از راه حل مناسب براي كم شنوايي به طور آشكاري كيفيت زندگي شما را تغيير مي دهد. تحقيق پيرامون استفاده از سمعك و اهميت آن نشان دهنده ارزش آن در زندگي اجتماعي، احساسي، رواني و در كل بهبود سلامت فرد است.

سمعك چگونه كيفيت زندگي ما را بهبود مي بخشد؟
 مهمترين تاثيرات استفاده از سمعك:
- ادامه ارتباطات و تسهيل آن
 - صميميت و دلگرمي در روابط خانوادگي                
- افزايش نيروي كاري              
- احساس كنترل بر امور زندگي
-  مشاركت اجتماعي
- درك مفاهيم انتزاعي
- احساس ثبات
 هنگامي كه شما تمام مزاياي بهتر شنيدن را درك كرديد، متوجه مي شويد كه سمعك تا چه حد بر ارتقاي كيفيت زندگي شما تاثير مثبت دارد .

سمعك چگونه كار مي كند؟
كاركرد اساسي سمعك به اين ترتيب است كه ميكروفن صداها را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند. تقويت كننده سمعك اين سيگنال ها را تقويت كرده و به سمت بلندگوی کوچکی هدايت مي كند و در آنجا دوباره به صوت تبديل شده و از طريق قالب يا لوله باريك به كانال گوش هدايت مي شود. باتري براي كاركرد سمعك ضروري است. سمعكهاي استاركي به شكل پيشرفته اي به برنامه هاي رایانه ای براي تنظيمات اختصاصي مجهز هستند.

سمعك چگونه شنوايي را به حالت طبيعي برمي گرداند؟
در حالي كه ممكن است هر سمعكي شنوايي شما را به حالت هنجار نزديك نكند، سمعك استاركي بالاترين توانايي را در اين امر دارد و به شما اين امكان را مي دهد كه صداهايي را كه قبلا قادر به شنيدن آنها نبوديد را بشنويد و البته در عين حال از آزار دهندگي صداهاي بلند كاملا جلوگيري مي نمايد. در ضمن توانايي شما در درك گفتار نيز به طور محسوسي بهبود مي يابد.

چگونه قادر به شنيدن در محيطهاي شلوغ هستيم؟
در حاليكه هيچ سمعكي قادر به فيلتر كردن همه سر و صداهاي زمينه نيست، سمعك استاركي مي تواند بيشتر صداهاي آزار دهنده محيط را كاهش دهد تا شما لذت بيشتري از مكالمات خود در محيط هايي مثل رستوران ها و سالن هاي كنفرانس ببريد.

چه تفاوتهايي در نوع و مدل سمعكها وجود دارد؟
بسياري از افرادي كه از سمعك استفاده مي كنند ، شايد انواع متداول سمعك جيبي و عينكي را در حدود 50-40 سال پيش به خاطر آورند كه در حال حاضر آن مدلهاي قديمي 1% كل سمعك هاي موجود در دنيا را تشكيل مي دهند. هم اكنون سمعك ها در نوع و اندازه هاي مختلف از قبيل پشت گوشي، پشت گوشي كوچك تا كاملاً داخل گوشي و غير قابل ديد موجود است.

از كجا بدانيم چه سمعكي براي ما مناسب مي باشد؟
عوامل زيادي در تعيين نوع سمعك دخالت دارد. ميزان و نوع كم شنوايي شما، سبك زندگي، شغل، توان بينايي و تواناييهاي جسمي و شكل و اندازه گوش شما در اين زمينه نقش دارد.  

چه پيشرفتهايي در زمينه فناوری ساخت سمعك به وقوع پيوسته است؟
مانند بسياري از محصولات (مثل رایانه،‌ تلويزيون و ... ) صنعت سمعك در دهه اخير پيشرفتهاي چشمگيري داشته است. راه حل هاي بي سابقه متعددي در زمينه شنوايي در سراسر جهان توسط استاركي ارائه شده است و اكنون در قلب اين نوآوري ها، سمعك هاي بی سیم به شكل ويژه اي طراحي شده است. طراحي منحصر بفردي با بيشترين سطح كارايي در همه محيط هايي كه در طول روز با آنها مواجه هستيد.  سيستم هاي نويني كه صداي سوت سمعك را حذف كرده، بهترين كارايي در محيط هاي شلوغ را فراهم آورده، قدرت سمعك را كنترل كرده، استفاده از تلفن را تسهيل نموده و اطلاعات ضروري جهت تنظيمات آتي را فراهم مي آورد. اطلاعات و شواهد جمع آوري شده بالینی از سراسر دنيا استاركي را در راه ارتقاي روز به روز فناوری ياري مي كند.

آيا مدت زمان خاصي براي تنظيمات نياز است؟
بله بيشتر افراد به دوره اي حدود 4 ماه براي رسيدن به كاراترين تنظيم سمعك نياز دارند. شما در اين دوره بايد نيازها، كمبودها و ساير اطلاعات سودمند را شناسايي نماييد و در طول جلسات تنظيم در اختيار شنوایی شناس خود قرار دهيد.

آيا استفاده از دو سمعك توصيه مي شود يا يك سمعك كافي مي باشد؟
شنوايي دو گوشي بسيار بهتر از شنوايي تك گوش مي باشد. اگر شما تنها در يك گوش كم شنوايي داشته باشيد، احتمالا يك سمعك براي شما كافي مي باشد.
كم شنوايي ناشي از بالا رفتن سن و نويز محيط، غالبا دوگوش را تحت تاثير قرار مي دهند. اما ممكن است ميزان اين كم شنوايي در دو گوش يكسان نباشد. در صورتي كه كم شنوايي بصورت دوگوشي باشد، بهتر است شما از روشي براي اصلاح هر دو گوش بهره بگيريد.
امروزه بيشتر استفاده كنندگان سمعك به صورت دوگوشي استفاده مي كنند. اين افراد نسبت به كساني كه از سمعك  به صورت تك گوشي استفاده مي كنند، اظهار رضايت بيشتري دارند.

قيمت سمعك چقدر است ؟
قيمت سمعك به عوامل گوناگوني به ويژه مدل و مشخصاتي كه شما نياز داريد بستگي دارد. سمعك هاي بسيار ارزان قيمت قدرت تقويت كنندگي ضعيفي دارند و فاقد فناوری پيشرفته امروزي هستند. براي مثال قدرت جداسازي گفتار انسان از نويزهاي محيطي را ندارند. بهرحال شنوايي شناس در نهايت متناسب بودجه شما سمعكي پيشنهاد مي نمايد.

در صورتي كه احساس كرديم مشكل شنوايي داريم بهتر است چه كاري انجام دهيم؟
شما بايد براي اطمينان ازمشكل خود و ارزيابي شنوايي به شنوايي شناس مراجعه نماييد.