پنج مزیت مهم استفاده از سمعک

اگر کم شنوایی دارید و باید از سمعک استفاده کنید، خود را تنها ندانید، تحقیقات نشان داده است که بیش از 50 ملیون نفر در آمریکا و نزدیک به 750 ملیون نفر در کل دنیا، مبتلا به کم شنوایی هستند.

دیدگاه کلی جامعه بر این است که کم شنوایی بیشتر در افراد مسن دیده میشود. مطالعه ای که در دانشگاه John Hophkungs انجام شده است، نشان داد که تنها در آمریکا 1 تا 5 ملیون فرد کم شنوا با میانگین سنی 12 ساله وجود دارد.

به گفته موسسه شنوایی آمریکا یا AAA، کم شنوایی سومین عارضه متداول در جمعیت آمریکایی ها می باشد که بعد از بیماری های قلبی و آرتریت مفصلی سومین عارضه معمول در بین جمعیت کشور آمریکا می باشد.

یک راه حل درمانی برای مقابله با کم شنوایی استفاده از سمعک می باشد.استفاده از سمعک برای بیمارانی که کم شنوایی دارند از سوی متخصصین بسیار توصیه می گردد اما متاسفانه تنها 20 درصد از این افراد از سمعک استفاده می کنند. در این بخش چندین مزیت استفاده از سمعک را برایتان برمی شماریم:

- قدرت شنوایی را افزایش می دهد، سمعک می تواند توانایی شنیدن شما را افزایش دهد و شما را به رابطه با دیگران بازگرداند. طبق مطالعه ای دیده شده است که افراد کم شنوا سالیانه 30 هزار دلار از درآمد خود را به دلیل کم شنوایی از دست می دهند. این مطالعه همچنین نشان داد که استفاده از یک سمعک متناسب با افت شنوایی می تواند خطر افزایش کاهش شنوایی را کاهش دهد

 

- کاهش قدرت شناختی،  چندین مطالعه نشان می دهد که کم شنوایی اگر درمان نگردد باعث افزایش خطر دمانس یا زوال عقلی میگردد. دیده شده است که در افرادی که کم شنوایی دارند اما از سمعک استفاده نمی کنند، سرعت زوال عقلی یا همان دمانس بسیار بیشتر است

 

-  کاهش اذیت فرد توسط وزوز، وزوز غالبا در کنار کم شنوایی بروز می کند. توجه شود که وزوز می تواند به تنهایی و بدون بروز کم شنوایی نیز در بیمار دیده شود. طبق گزارش کاربران سمعک، بعد از استفاده کوتاه مدت از سمعک، وزوز آنان کنترل شده و دیگر باعث اذیت ایشان نمی گردد.

 

- کاربران سمعک از استفاده سمعک راضی بوده اند، طبق مطالعات 91 درصد افرادی که به دلیل کم شنوایی سمعک تهیه کرده اند، از خرید خود راضی بوده اند و 90 درصد آنان سمعک را برای دوستان و آشنایان خود که کم شنوایی دارند، توصیه می کنند.

 

- داشتن یک زندگی بهتر، می توان با استفاده از سمعک و درمان نقص ناشی از کم شنوایی دوباره به آغوش اجتماع و ارتباط با دوستان و خانواده و ... بازگشت. کاربران سمعک اظهار کرده اند که توانسته اند با استفاده از سمعک کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند و اکنون از زندگی کردن و شنیدن لذت می برند.

 

 

 

 

برگرفته از انتشارات 19 مجله علمی کمپانی استارکی در سال 2017