همه ما به سلامتی خود اهمیت می دهیم

همه ما به سلامتی خود اهمیت می دهیم. بنجامین فرانکلین می گوید:" یک ریال در پیش گیری ارزش یک تومان در درمان را دارد".  مواردی مثل دیابت، سرطان، بیماری قلبی و کم شنوایی را در نظر بگیرید، همه ما بعد از وقوع این بیماری ها به دنبال راه معالجه و متوقف کردن پیشرفت آن هستیم.

ما سالانه بصورت منظم فشار خون، کلسترول و موارد مشکوک دیگر را ارزیابی میکنیم. اما آیا برای شنوایی نیز همین رویه را پیش گرفته ایم؟

یک درمان زود هنگام می تواند باعث جلوگیری از نقصی بزرگتر در آینده شود.

در سالهای اخیر تحقیقات نشان داده است که شنوایی صرفا گوش ها نیست و شنوایی جنبه های دیگری از سلامت عمومی و زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. عدم درمان کم شنوایی باعث می گردد تا فرد مستعد دمانس شود، عملکرد شناختی کاهش یابد، کنارگیری و افسردگی نیز زیاد شود. درمان به موقع و زودهنگام کم شنوایی می تواند میزان این خطرات را کاهش دهد.

بسیاری از مردم با کم شنوایی خود کنار می آیند و تا زمانی که به مرحله حاد نرسیده است آن را پیگیری نمی کنند و لذا دیده شده است که بیمار 10 تا 15 سال با کم شنوایی بدون درمان زندگی کرده است. آیا می توانید تصور کنید که با کلسترول بالا و فشار خون بالا به مدت زمان زیادی زندگی کنید.

از تست های پایه کلینیکی شروع کنید

خیلی از ما آخرین باری که شنوایی خود را ارزیابی کرده ایم به دوران مدرسه باز می گردد. با توجه به توصیه های مراقبت از سلامت، لازم است تا در ابتدای بزرگسالی نیز ارزیابی شنوایی انجام گیرد. محدوده سنی مشخص برای ارزیابی سیستم شنوایی از 18 تا 21 سالگی می باشد. اگر اخیرا 21 سالگی را گذر کرده اید، هرچه زودتر به ارزیابی سیستم شنوایی مراجعه کنید بهتر است

تست های پایه کلینکی بعنوان یک گزارش مستقیم و مستند از وضعیت شنوایی فرد می باشد. این ارزیابی ها حساسیت شنوایی فرد را نشان می دهد. این ارزیابی ها شامل ارزیابی درک گفتار در ضعیف ترین حالت ممکن و هم در حالت راحتی می باشد.

شاید پیگیری ارزیابی شنوایی توصیه شود

بعد از اینکه اولین ارزیابی را از سیستم شنوایی انجام دادیم، ارزیابی بعدی در چه زمانی انجام شود؟ پاسخ این سوال به مواردی زیادی بستگی دارد. برای مثال شاید شما در ریسک کم شنوایی باشید و از شما خواسته شود در دوره زمانی کوتاه تری برای پیگیری مراجعه کنید. اگر در ارزیابی پایه شنوایی وجود نقص شنوایی تشخیص داده شود، ارزیابی و پیگیری سالانه پیشنهاد خواهد شد.

 

گروه علمی و آموزشی صبا