چند درصد مردم ایران از سمعک استفاده می کنند

آمار دقیق و مستند در زمینه استفاده ایرانی ها از سمعک وجود ندارد اما می توان گفت درصد کمی از افراد کم شنوای بزرگسال در کشور از سمعک استفاده می‌کنند.شاید یکی از عواملی که افراد کم شنوا کمتر از سمعک استفاده می‌کنند، گران بودن هزینه های سمعک و خدمات آن  می باشد .

آمار جهانی نشان می دهد، از هر 1000 تولد یک تا دو نفر کودک کم شنوا به دنیا می آیند که در ایران حداقل برابر با این مقدار است و یا پیش بینی می شود که حداکثر 3 تا 4 نفر در هر 1000 تولد کم شنوا باشند، البته آمار افراد کم شنوا در بزرگسالان بیشتر از این خواهد بود چون افزایش سن، بیماری ها و آلودگی صوتی و شغل، در ایجاد کم شنوایی تاثیر دارد.

در حال حاضر با توجه به پیشرفت هایی که در علم شنوایی شناسی صورت گرفته است امکان تشخیص کم شنوایی، علت آن و میزان ضایعه و مکان آن در همان بدو تولد وجود دارد. بطور کلی بهتر است کم شنوایی را قبل از 6 ماهگی تشخیص بدهیم و درمان را بلافاصله شروع کنیم.

 بهترین راه پیشگیری از کم شنوایی، عدم قرار گیری در معرض سر و صداهای بلند همچون نویزهای صنعتی و شهری است و باید آلودگی صوتی کنترل شود و با مشاهده کمترین علائم کم شنوایی به ویژه در هنگام بیمار شدن باید به متخصص شنوایی مراجعه کرد.

هدف سازمان بهداشت جهاني ايجاد آينده اي سالمتر و بهتر براي تمامي افراد در جهان است.طبق آمار سازمان بهداشت جهاني،ميليون ها نفر از مردم دنيا افت شنوايي دارند كه ميتواند قابل پيشگيري و قابل درمان باشد. با مراجعه به شنوایی شناسان و انجام تست های شنوایی به آینده ای بهتر و سالم تر فکر کنیم.

 

منبع :خبرگزاری فارس