فیدبک سمعک چیست ؟

 

یکی از نگرش های منفی که در مورد سمعک وجود داشت این بود  که سمعک ها بزرگ هستند و همیشه سوت می زنند. خوشبختانه تکنولوژی های امروزی این مشکل را بطور کامل حل کرده است .

فیدبک در سمعک چیست ؟

فیدبک سمعک عبارت است از سوت ویا وزوزی که توسط سمعک ایجاد شده و موجب آزار فرد می شود.فیدبک سمعک زمانی رخ می دهد که صدای تقویت شده رسیور(بلندگو) سمعک از طریق میکروفون  وارد سمعک  شده و دوباره تقویت گردد. در حالی که به نظر می رسد که اکثر فیدبک ها  صدای سوت مانند دارند ولی صدای واقعی فیدبک می تواند از  صدای وزوز تا صدای جیغ متفاوت باشد.

آیا فیدبک سمعک قابل کنترل است؟

بله بیشتر تکنولوژی های موجود در سمعک های فعلی دارای سیستم مدیریت و کنترل  فیدبک هستند که  اجازه نمی دهند تا سمعک مثل گذشته سوت بزند . این ویژگی همیشه در تنظیم اولیه سمعک و یا در طول مراجعات بعدی به کلینیک مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت سمعک استارکی سیستم کنترل فیدبک بسیار پیشرفته وپیشرو در صنعت سمعک جهان را در اختیار دارد  . سمعک استارکی آمریکا از یک سیستم بسیارپیچیده لغو فاز برای شناسایی موقعیت هایی که  ممکن است فیدبک رخ دهد ،استفاده  می کند به این صورت که مدار سمعک فرکانس، دامنه و فاز سیگنال را شناسایی می کند و دقیقا سیگنال با دامنه و فرکانس مشابه اما در فاز مخالف را تولید می کند. ("فاز" اشاره به حرکت بالا و پایین یک موج صوتی دارد.)

علاوه بر سیستم های مدیریت فیدبک  ، متخصص شنوایی شناس شما با تغییراتی که در بهره و خروجی سمعک اعمال می کند می تواند تا حدود زیادی از فیدبک سمعک جلوگیری و یا کاملا آن را حذف کند.

با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است فیدبک  به دلایل خارجی رخ دهد.

علل احتمالی فیدبک سمعک

  • طرز قرار گرفتن سمعک در گوش:

هنگامی که سمعک های سفارشی داخل گوشی بصورت مناسب در داخل کانال گوش قرار نگیرند ،ممکن است که صدا نشت پیدا کند و دوباره تقویت شود.در این وضعیت ، یک گزینه صوتی متفاوت ممکن است بیشترین راه حل مناسب باشد.

گاهی اوقات، محل قرار گیری رسیور (بلندگو) در سمعک  ممکن است مخالف  با مسیر کانال گوش باشد و باعث شود که صدا به دیواره کانال گوش برخورد کند که این امر می تواند باعث ایجاد  فیدبک شود . در این مورد، تجدید یا عمیق تر گرفتن قالب گوش ممکن است که مناسب ترین راه برای رفع فیدبک باشد.

  •  جرم گوش :

جرم گوش یا Earwax   یا Cerumen  می تواند باعث ایجاد فیدبک سمعک شود. اگر صدا بر اثر جرم گوش متوقف شده و نتواند به پرده گوش انتقال پیدا کند ممکن است که دوباره تقویت شده و نتیجتا فیدبک ایجاد گردد.

فیدبک سمعک  دیگر مساله ساز نیست

سمعک های امروزی راه طولانی را طی کرده اند و يقيناً مشابه سمعكهاي پدرانمان نيستند.سمعک های استارکی آمریکا یکی از پیشرفته ترین سیستم های حذف فیدبک سمعک را دارا هستند.در این مورد می توانید از متخصصین شنوایی شناس اطلاعات بیشتری دریافت کنید.برای معرفی کلینیک شنوایی در نزدیکی محل سکونت اینجا را کلیک کنید.

 

منبع : سمعک استارکی امریکا

ترجمه : گروه علمی و آموزشی صبا