افت دائمی شنوایی از عوارض مواد محترقه

 

صداهای بلند ناگهانی مثل صدای انفجار مواد محترقه در مراسم چهارشنبه سوری (آخرین سه شنبه شب سال) که در نزدیکی افراد رخ می دهد،می تواند سبب افت شنوایی یا حتی  ناشنوایی شود.

انفجار مواد محترقه علاوه بر اینکه در بسیاری از موارد سبب سوختگی های شدید،از دست دادن بینایی یا معلولیت جسمی می شود، ممکن است صدای بسیار بلند آنها سبب پارگی پرده گوش و از بین رفتن شنوایی شود.

  •  افت شنوایی ناشی از صدای انفجار

یکی از آسیب هایی که صدای انفجار مواد محترقه می تواند بر شنوایی افراد وارد کند، افت شنوایی است. افت شنوایی در بسیاری موارد هیچ علامتی ندارد و تنها گاهی با وزوز خفیف گوش همراه است. بنابراین لازم است افرادی که با چنین علایمی مواجه می شوند، آزمایش اولیه شنوایی انجام دهند. اما در مواردی که فرد دچار پارگی پرده گوش می شود، با علایمی مانند درد، گرفتگی گوش، شنیدن صدای سوت، وزوز گوش و کم شنوایی ناگهانی مواجه می شود که در این حالت انجام آزمایش شنوایی شناسی و درمان دارویی تجویز می شود.

  •  حد مجاز صدا

طبق استانداردهای جهانی 85 دسیبل صدا برای هشت ساعت کار مجاز است. اما هر قدر که این مقدار صدا بلندتر می شود، زمان مجاز در معرض قرار گرفتن این صدا کاهش می یابد.
آستانه شنوایی افراد سالم بین 15 تا 20 دسیبل است و یک گفتار معمولی حدود 60 دسیبل صدا دارد. بر این اساس 120 دسیبل آستانه دردناکی است و در صداهای 130 دسیبل به بالا پارگی پرده گوش رخ می دهد.

  • توصیه های لازم

قرار گرفتن در معرض صدای انفجار ناشی از ترقه یا سایر مواد محترقه می تواند منجر به کم شنوایی یا حتی پارگی پرده گوش شود بنابراین لازم است خانواده ها در این روز برنامه های دیگری برای فرزندان خود تدارک ببیند و مانع از حضور آنها در مکان های پرخطر شوند.

منبع : ایرنا