لذت بردن از موسیقی برای افرادی که افت شنوایی دارند

موسیقی در سراسر جهان بعلت  تسکین روح دوست داشتنی است و همیشه مورد  تحسین همگان قرار  گرفته است . افرادی که از افت شنوایی رنج می برند همیشه امیدوارند که مشکل شنوایی شان بهبود یابد تا بتوانند ازگوش دادن به  موسیقی بهترین لذت را ببرند.تا همین اواخر که در سمعکها برنامه موسیقی وارد شد و توانست لذت موسیقی را به افرادی که افت شنوایی دارند برگرداند. این روش قطعا بهتر ازروش های  قبلی برای لذت بردن از موسیقی بود، اما هنوز هم تا همترازشدن با آنچه کاربران سمعک  آرزوی آن را داشتند  فاصله زیادی داشت .

تا اینکه برای اولین باردر صنعت سمعک ، شرکت استارکی توانست مدار خاصی را صرفا برای لذت بردن کاربران سمعک از موسیقی طراحی کند و جدیدترین نسل فناوری را در سمعک های Muse به همه جهان معرفی نماید.شش سال تحقیق و مشاوره صورت گرفت تا سمعک  Muse  یکی از جدیدترین و هیجان برانگیزترین ویژگی های سمعک را به افرادی که افت شنوایی دارند ارائه دهد.توانایی این سمعک در شناسایی ،پردازش و پروسه کردن موسیقی چیزی است که همگان در مورد آن صحبت می کنند.

سمعک Muse  به دو روش اجازه می دهد تا کاربران سمعک از موسیقی لذت ببرند:

  • از طریق ویژگی اتوماتیک موسیقی که ملودی را شناسایی و طبقه بندی می کند.
  • از طریق حافظه اختصاصی موسیقی که اجازه می دهد کاربران سمعک کنترل کاملی بر روی تمام صداهای موسیقیایی متناسب با سلیقه شان داشته باشند.

جزییات این دوروش به شرح زیر است:

ویژگی اتوماتیک موسیقی:

در این روش همانطور که از نامش پیداست سمعک بصورت اتوماتیک و خودکار ،صداهای موسیقیایی را بر اساس ویژگی های صدا شناسایی و طبقه بندی می کند. در حقیقت سمعک به دنبال ملودی هایی که حداقل به مدت 4 ثانیه در محیط حضور داشته باشند از جمله  ویژگی های اصوات فرکانس بالا که عمدتا در گفتارو موسیقی منحصر به فرد هستند ، می گردد.کاربر سمعک به هیچ وجه نیازی به تغییر تنظیمات سمعک ندارد.هر زمان که صدای ورودی "موسیقی" تلقی شود ،سمعک تنظیمات خود را بصورتی تنظیم میکند که کاربر سمعک از شنیدن صدای موسیقی لذت ببرد.

چگونه سیستم اتوماتیک سمعک کار می کند؟

تصور کنید که کاربر سمعک همراه با همسرش در مرکز خرید قدم می زند وموسیقی بصورت پیش زمینه در سراسر مرکز خرید پخش می شود. به محض اینکه سمعک صدای موسیقی را شناسایی کند بصورت اتوماتیک تنظیماتش را برای موسیقی تغییر می دهد( توجه داشته باشید که سمعک همیشه صداها را تجزیه و تحلیل می کند تا بهترین شنوایی را برای کاربرش بوجود آورد.)حال تصور کنید که همسرش می گوید :"من میخواهم به این فروشگاه بروم " هنگامیکه سمعک ،گفتار را تشخیص دهد بلافاصله و بصورت خودکار از حالت موسیقی به حالت  گفتار تغییر می کند تا کاربر سمعک هیچ چیز مهمی را از دست ندهد . به همین سادگی!

 حافظه اختصاصی موسیقی :

حافظه اختصاصی موسیقی ،فناوری جدید و منحصر به فرد شرکت استارکی است .این حافظه، پردازنده مختص به موسیقی که جدا از پردازنده موجود در سمعک که مسئول تقویت دیگر صداها است را دارا می باشد.این اولین باری است که از دو پردازنده منحصر به فرد در سمعک استفاده شده است .برای درک چگونگی کارکرد  این حافظه بهتر است که  به تصویر زیرنگاهی بیندازیم :

سمعک Muse  چگونه صدا را پردازش می کند؟

 

 

 

1.امواج صدا وارد سمعک می شوند.

2.میکروفن صدا را تشخیص می دهد.

3.میکروفن صداها را به کامپیوتر کوچکی که صداهای مکانیکی را به انرژی الکترونیکی تبدیل می کند، می فرستد.

4.بطور معمول این صداها به تنها پردازنده ای که تجزیه و تحلیل تمام صداها را انجام میدهد، فرستاده می شود.

5.اما درحال حاضر با تکنولوژی جدید و منحصر به فرد شرکت سمعک  استارکی  این صداها به پردازنده موسیقی موجود در سمعک فرستاده می شوند.

توجه داشته باشید که کاربر سمعک  به صورت دستی از طریق سمعک یا ریموت کنترل  بین پردازنده ها سوییچ می کند  .

6.پس از تجزیه و تحلیل صدا، پردازنده آن را به مبدل دیگری می فرستد.

7. انرژی الکتریکی توسط مبدل دیجیتال به آنالوگ به امواج صوتی مکانیکی قابل تشخیص توسط گوش تغییر داده می شود.

8. مبدل امواج صوتی  را به گیرنده (بلندگو) می فرستد.

9. گیرنده صدا را  به کانال گوش و به مغز ارسال می کند.

سمعک Muse  اولین سمعکی است که دارای  دو پردازشگر است.

قبل از تولید سمعک Muse   تمام سمعک ها از یک پردازنده به منظور شنوایی بهتر از تمام صداهای محیطی  استفاده می کردند. در واقع هیچ راهی برای جداکردن اصوات موسیقی و گفتار وجود نداشت . با پردازنده جدید موسیقی ،این امکان برای شنوایی شناس فراهم شده است که تنظیمات موسیقی را  بوسیله تنظیمات صداهای فرکانس پایین (صداهای بم)،فرکانس میانه و فرکانس بالا ( صداهای زیر)  و با توجه به علائق کاربر سمعک انجام دهد.

از آنجاییکه  تنها کار پردازنده موسیقی افزایش کیفیت صدای موسیقیایی است ، تمام انرژی این پردازنده  صرف این امر مهم متمرکز می شود که نتیجه آن صدای واضح ، کیفیت بالا و لذت بردن هر چه تمامتر از موسیقی  برای کاربران سمعک می باشد.

آیا شما عاشق موسیقی هستید ؟ با سمعک Muse همچنان می توانید ازگوش دادن به  موسیقی لذت ببرید.

با معرفی سمعک Muse و حافظه اختصاصی موسیقی ، تمام کاربران سمعک چه آنهایی که به موسیقی کلاسیک علاقه دارند و چه آنهایی که بصورت تفننی به موسیقی گوش میدهند ، می توانند از شنیدن موسیقی لذت ببرند.

 شرکت استارکی مفتخر است که تکنولوژی پردازش موسیقی  را بعد از سمعک Muse ، در سمعک های وایرلس  Halo2 وسمعک های نامرئی SoundLens Synergy  وارد بازار کند.

 

منبع : سمعک استارکی آمریکا

ترجمه :گروه علمی و آموزشی صبا