چگونه می توانم به استفاده از سمعک عادت کنم ؟

 

گاهی اوقات از کاربرانی که برای اولین بار از سمعک  استفاده می کنند می شنویم که عادت کردن به سمعک بیشتر از آن چیزی است که انتظارش را داشته اند.البته حق با آنها است و ممکن است که استفاده از سمعک چالش برانگیز باشد.اولین دلیل آن است كه مغز شما ياد مي گيرد كه اصوات مختلف ،بويژه فركانس هاي پيچيده گفتار انسان را دوباره بشنود.دوم اینکه  تمام صداها  بلندتر و واضح تر ازقبل شنیده می شوند. تصور کنید  که در یک روز آفتابی ، سالن تئاتر تاریک را بعد از دیدن نمایش ترک کرده اید احساسی که در آن زمان دارید  موقتی است و بعد از چند دقیقه برطرف می گردد .افرادی که برای اولین بار از سمعک استفاده می کنند درست همین احساس را دارند که  فقط یک احساس موقت است که دو تا سه هفته بیشتر طول نخواهد کشید.

تطبیق با اولین سمعک ممکن است که  زمان زیادی ببرد ولی در پایان ارزش آن را خواهد داشت.در زیر به چند مورد که در این راه به شما کمک می کند اشاره شده است :

  •  با شنوایی شناس خود همکاری کنید . زماني كه براي اولين بار از سمعك استفاده مي كنيد متوجه متفاوت شنيده شدن اصوات خواهيد شد و ممکن است که این تفاوتها کمی برای شما ناخوشایند و خسنه کننده باشد .شنوایی شناس شما بهتر از هر شخص دیگری می تواند شما را در زمینه استفاده بهتر از سمعک راهنمایی و کمک کند .
  • از سمعک انتظارات واقع بینانه داشته باشید.سمعک همانند عینک عمل نمی کند و این به آن معناست که سمعک ،شنوایی شما را به حالت  طبیعی باز نمی گرداند بلکه دوباره شنیدن را برای شما لذت بخش تر  و آسان تر می کند. شما ممکن است که برای بهتر شنیدن نیاز به استفاده از راهکارهای مکمل داشته باشد بعنوان مثال انتخاب محل مناسب برای درک گفتار بهتر در محیط های شلوغ و پر سرو صدا.
  • از سمعک هرروز استفاده کنید. هرچقدر مدت  زمان استفاده ازسمعک بیشتر باشد کاربر سمعک صداها را واضح تر و طبیعی تر می شنود. استفاده از تنظیمات مختلف سمعک در طول هفته های اول ، شما را قادر می سازد تا در جلسات پیگیری بازخورد بهتری به شنوایی شناس بدهید و مشکلات احتمالی تان سریع تر حل گردد.
  • صبور باشید. یادگیری شنیدن با سمعک نه تنها برای شما بلکه برای اطرافیان شماهم نیازمند تمرین و صبر و شکیبایی است.زیرا سمعک صداهایی را که برای مدت طولانی قادر به  شنیدن آن نبوده اید را تقویت میکند ،شما باید یکبار دیگر یاد بگیرید که چطور نویزهای نا خواسته را فیلتر کنید.بخاطر داشته باشید همانطور که کاهش شنوایی معمولاٌ تدریجی است، عادت کردن به صداهایی که به وسیله سمعک فراهم میشود و  تنظیم سمعک ها برای انطباق مناسب با افت شنوایی ،سبک زندگی ونیازهای شنوایی شما احتیاج به زمان دارد. اما با گذشت زمان و صبر و شکیبایی سمعک های شما به مرور زمان بخشی از زندگی روزمره شما خواهند شد.

برای اطلاعات و راهنمایی های بیشتردر این زمینه به صفحه "انتخاب سمعک مناسب" مراجعه نمایید.  

 

گروه علمی و آموزشی صبا