تفاوت شنوایی طبیعی و شنوایی با استفاده از سمعک

گوش های ما یک خلقت خارق العاده هستند . آنها قبل از اینکه ما به دنیا بیاییم در فرایند  اولیه رشد جنینی با همکاری میلیون ها سلول برای اطمینان از آگاهی و درک درست از گفتارتشکیل شده اند . متاسفانه، غالبا  با افزایش سن، افت شنوایی رخ می دهد که ممکن است به دلایل مختلفی بوجود آید.ساده ترین توضیح این است که، از زمان تولد ما  رشته های عصبی که مسئول شنوایی هستند  شروع به تخریب شدن می کنند.و زمانی که ما به"سالهای طلایی"  عمرمان نزدیک میشویم این رشته های عصبی به اندازه کافی تخریب شده اند که منجر به افت شنوایی شوند.

در اغلب موارد تنها راه حل برای افت شنوایی که در اثر بالا رفتن سن بوجود می آید،  استفاده از سمعک است. در دنیای امروزی  که عصر فن اوری است ، ممکن است این سوال مطرح شود که به راحتی می توان با بازسازی عملکرد گوش و شنوایی، مشکل افت شنوایی را برطرف کرد .متاسفانه ، این امکان پذیر نیست  . تمام سعی شرکتهای سازنده سمعک بر این است که تکنولوژی موجود در سمعک هایشان را بصورتی طراحی کنند که به شنوایی طبیعی نزدیکتر باشد ولی در حال حاضر این  امرغیر ممکن است که بتوان دقیقا  صدای شبیه به "صدای طبیعی" را بازسازی کرد. (البته تفسیر هر فرد  از شنوایی طبیعی متفاوت است).

24 کانال در مقابل 25000 سلول میکروسکوپی مویی شکل

در ساده ترین شکل ممکن سمعک ها بعنوان یک سیستم کامپیوتری کوچک با چهار جزء اصلی می باشند: میکروفن،تقویت کننده (امپلی فایر)،رسیور (بلندگو) و باتری.

مهم نیست که سایز و یا تکنولوژی سمعک چگونه است ،تمامی سمعک ها از این چهارجزء اصلی تشکیل شده اند.میکروفن ﺻﺪاﻫﺎ را ﺑﻪ ﺳﯿﮕﻨﺎل ﻫﺎي اﻟﮑﺘﺮﯾﮑﯽ ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﻨﻨﺪه ﺳﻤﻌﮏ اﯾﻦ ﺳﯿﮕﻨﺎل ﻫﺎ را ﺗﻘﻮﯾﺖ ﮐﺮده ورﺳﯿﻮر(بلندگو)  صداها را به گوش داخلی می رساندو باتری منبع تغذیه سمعک است.سمعک های جدید امروزی می توانند تا 24 کانال دارا باشند که به کاربر سمعک کمک کنند تا اختلاف جزیی بین صدا ها را هم تشخیص دهد.

در مقابل،  سیستم پیچیده گوش انسان قرار دارد  که از تمامی قسمت ها برای ارائه شنوایی "عادی" استفاده می کند. امواج صوتی توسط گوش خارجی جمع آوری شده و از طریق کانال گوش به سوی پرده گوش هدایت میشوند.  شکل کانال گوش بصورتی است که برای درک بهتر گفتا ر، باعث تقویت صداهای فرکانس بالا می شود. هنگامیکه امواج صوتی با پرده گوش برخورد میکنند باعث ارتعاش آن شده و در نتیجه استخوانچه های گوش میانی حرکت می کنند. گوش میانی از این سیستم استخوانچه ها برای تقویت بیشتر صداها استفاده می کند.گوش درونی با استفاده از بیش از 25،000 سلول میکروسکوپی مویی شکل ، انرژی مکانیکی را به انرژی الکترونیکی تبدیل می کند که همین امر باعث شنیدن صداهای مختلف می شود (حال این میزان سلول مویی شکل را با تعداد کانالهای موجود در سمعک مقایسه کنید: 24 کانال در مقابل 25000 سلول مویی شکل ).

در نهایت، انرژی الکتریکی از طریق هزاران رشته عصبی به بخشی از مغز  که مسئول درک صدا است ، فرستاده می شود همانطور که ملاحظه می کنید تنها با دو برابر کردن این سیستم پیچیده  نمی توان عملکرد شنوایی را بازسازی کرد.

بهترین گام بعدی برای شنوایی طبیعی

 اگر چه سمعک ها نمی توانند دقیقا عملکرد گوش انسان را تکرار کنند ، ولی مزایای فوق العاده  آنها می توانند به افرادی که دچار مشکل شنوایی هستند ،کمک کند. سمعكهاي امروزي شبيه به يك كامپيوتر كوچك مي باشند .دیجیتالی شدن صدا و نرم افزار های اختصاصی  سمعک ها این اجازه را به شنوایی شناسان می دهد تا افت شنوایی را دقیق تر بازسازی کنند.سمعک ها دیگر به راحتی نویز و سرو صدا ایجاد نمی کنند،به لطف تکنولوژی امروزه دیگر نیازی به تنظیم دستی بلندی صدا نیست . سمعک  های امروزی هزاران بار در ثانیه خود را با  محیط اطرافشان تطبیق می دهند تا بهترین تجربه شنیداری را برای کاربرانشان حاصل کنند.

هر چند سمعک ها قادر به بازگرداندن شنوایی کاربر سمعک به  "شنوایی طبیعی" نیستند اما امروزه از هر زمان دیگری به حصول این امر نزدیک تر هستیم. آنها می توانند با کمک به شما برای اینکه  واضح تر بشنوید و تعامل با مردم و فعالیت هایی که برایتان شادی به ارمغان  می اورد ، کیفیت  زندگی شما را تا حد قابل توجهی به زندگی افراد عادی نزدیکتر کنند.

اگر برای تست شنوایی و استفاده از سمعک آماده اید به کلینیک های شنوایی مراجعه نمایید .شنوایی شناسان آماده اند تا اطلاعات لازم در زمینه افت شنوایی و استفاده از سمعک را در اختیارتان قرار دهند.

 

منبع : شرکت سمعک استارکی آمریکا

ترجمه : گروه علمی و آموزشی صبا